Az orosházán Laci bácsi neve összeforrt a szappanfőzéssel, 80 évig űzte mesterségét

A szappanfőzés hagyománya több évszázados múltra tekint vissza Orosházán. A mesterség legnagyobb képviselőjének, Fehér László életének és munkásságának dokumentumait a 2000-es évek közepén ajándékozta a családja a Nagy Gyula Területi Múzeumnak. Laci bácsi történetét, és relikviáit most a múzeum közösségi média oldalán is megosztották.

A szappanfőzés mesterségének legjelesebb 20. századi képviselője Fehér László, akinek neve és egykori Luther utcai műhelye már összeforrt a háziszappanfőzés fogalmával. Laci bácsi 1908-ban született Orosházán, elemi népiskolai tanulmányait az első világháború évei alatt, 1914-1918 között végezte az orosházi evangélikus elemi népiskolában. Elsőként hentes és mészáros szakmát tanult, de a szappanfőzéssel már sokkal régebben, gyerekkorában megismerkedett szülei révén – írja Facebook oldalán a Nagy Gyula Területi Múzeum.

A múzeumnak ajándékozott dokumentumokból kiderül, Fehér László 1942-ben nyújtott be kérvényt a szabadalmi bíróság felé, mely során szappanfőző eljárását szerette volna szabadalmaztatni. Mindez végül öt évvel később, 1947-ben sikerült, így ugyanebben az évben a szappanfőző mestervizsgát is letette a Szegedi Kereskedelmi- és Iparkamara előtt. A sokak által csak Laci bácsiként ismert szappanfőző 80 éven keresztül végezte mesterségét. Szabadalmazott receptjével és termékeivel saját, valamint Orosháza hírnevét öregbítette.

Forrás: oroscafe.hu